Epizoda Prikladan dar namijenjena je djeci od 6 do 10 godina. Tema je darivanje. Emisija potiče na razmišljanje što je dobar dar. Običaj darivanja star je koliko i čovječanstvo. Darovi se daju za rođendane, blagdane ili neke druge prilike, a katkad i bez nekog posebnog povoda. Kako izabrati prikladan dar?
Birajući dar često odabiremo ono što se nama sviđa ili što bismo željeli imati. Također biramo darove koji se nama čine da odgovaraju darovanoj osobi. No hoće li to osobu doista razveseliti? Pri kupnji darova treba voditi računa o tome kome su namijenjeni. Nije važno je li dar lijep, praktičan, funkcionalan za nas. Važno je da se sviđa osobi za koju je kupljen. Vrijednost dara teško je odrediti. Jedina stvarna mjera je to koliki je dojam ostavio na darivanu osobu. Vrijednost dara je to veća ako pamtimo kada smo i od koga dobili dar. Vrijednost dara ne procjenjuje se njegovom cijenom. Dakle, tajna darivanja je u tome da dar treba dati od srca i voditi računa o ukusu i očekivanju/želji osobe koju želite razveseliti.
Pri kupnji dara djetetu držite se načela „što dijete voli“, a ne što vi smatrate da mu treba. Skup dar ne znači uvijek i idealan. Ipak, pri izboru dara za djecu, osobito za djecu do treće, odnosno šeste godine, treba voditi računa o nekoliko kriterija. Pri izboru igračaka vodite računa je li igračka primjerena dobi djeteta – je li dijete preraslo igračku ili joj još nije doraslo. Primjer: za dijete od četiri godine nije prikladna ni zvečka, ni željeznica, ali može biti lopta ili kocke ako dijete ima interes za njih. Važno je voditi računa o materijalu od kojeg je igračka napravljena, kakvim je bojama bojena, ima li presitnih dijelova i sl. Na mnogim igračkama stoji oznaka za dob (npr. +3). Pri izboru slikovnica dobro je voditi računa o vrsti i kvaliteti slikovnice. Za mlađu djecu (do treće godine) prikladnije su slikovnice tvrdih listova, s manje teksta te jednostavnih i jasnih ilustracija.
S darovima ne treba pretjerivati jer djeca gube osjećaj zahvalnosti. Oni su dobar način da se obitelj poveže. Uz darove idu zagrljaji, poljupci, čestitke, tople riječi. Darom se može mnogo pokazati – ljubav, nježnost, briga, poštovanje. Materijalne stvari ne mogu djetetu nadomjestiti ljubav i pažnju roditelja, zajednički provedeno vrijeme, smijeh i razgovor. Dijete se možda neće sjećati svih skupocjenih stvari koje je dobilo od roditelja, ali će sigurno pamtiti trenutke provedene s roditeljima. Tako učite djecu da materijalne stvari ne znače mnogo ako je to jedino što imaju. Djeca koja imaju osjećaj da ne dobivaju dovoljno pažnje i ljubavi mogu razviti ovisnost o materijalnim stvarima. Imajte na umu da djeca jako cijene vrijeme koje s njima provodite.
Darivanje se uči od malena. Hoće li netko znati primiti i/ili dati dar ovisi o odgoju, običajima i važnosti darivanja u obitelji. U obiteljima u kojima se darivanje njeguje djeca će naučiti nekoga razveseliti darom, ali će naučiti i sama se veseliti daru, pa i najmanjoj sitnici koja katkad može razveseliti više nego najskuplji dar. Dijete koje stalno dobiva skupocjene darove dobiva poruku da uvijek može dobiti sve što želi. Malim darovima dobivamo poruku da smo nekome važni i da smo voljeni.
U veselome vrtu ptičica i krtica posadile su neobično stablo s čijih grana pogled seže na cijelo susjedstvo.